محسن
محسن همایونی

طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و راه اندازی سازمان‌ یا واحد فروش مشاور، مدرس و توسعه دهنده کسب و کار مشاور و مدرس فروش و بازاریابی دارای مدرک MBA (فوق لیسانس اجرایی) در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارای مدرک DBA (دکترای اجرایی) در زمینه مدیریت، توسعه و بهبود کسب و کار عضو رسمی انجمن راهبردی ایران عضو رسمی باشگاه مدیران ایران عضو رسمی کمیسیون بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان
همین حالا با من تماس بگیرید.

ورود | ثبت نام
صفحه اصلی | مقاله ها | مطالب | راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در فروش
.

مطالب

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در فروش

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در  فروش

توسط زهرا احمدی

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در فروش

اعتماد به ‌نفس می‌تواند تعیین کننده موفقیت یا شکست ما باشد. خوشبختانه می‌توان اعتماد به نفس را تقویت کرد و با رعایت برخی موارد میزان آن را بیشتر کرد. گاهی ‌اوقات توضیح دادن درباره‌ی ارزش‌های یک محصول برای بالا رفتن میزان فروش کافی نیست. درواقع شما به‌عنوان یک کارشناس فروش ممکن است احساس کنید که همه چیز را با دقت و به‌درستی انجام داده‌اید؛ اما بازهم نتوانسته‌اید نتیجه‌ی مورد نظر خود را بگیرید. معمولا علت چنین اتفاق‌هایی کمبود اعتماد به‌ نفس کارشناس فروش است. زمانی که زبانتان می‌گوید: «محصولات ما خدمات مفیدی به شما ارائه می‌دهد که حتما باید آن‌ها را امتحان کنید» اما مغزتان با گفته‌هایتان موافق نیست؛ یعنی اعتمادبه‌ نفس کافی برای فروش محصولات خود ندارید و اوضاع مطابق میلتان پیش نخواهد رفت. در این سایت مطالبی درمورد اعتماد به نفس و در ادامه افزایش اعتماد به نفس در فروش را توضیح داده ایم 

1- لباس مناسب بپوشید.

ساده ترین روش افزایش اعتماد به نفس پوشیدن لباس مناسب است. زمانی که شما خوب و آراسته به نظر برسید، دید دیگران نسبت به شما تغییر پیدا می‌کند. با حمام و مرتب کردن سر و صورت و پوشیدن لباس تمیز می‌توانید اعتماد به ‌نفس خود را افزایش دهید.  برای مقرون ‌به‌ صرفه بودن می‌توان به ‌جای تعداد زیادی لباس ارزان‌ قیمت، چند عدد لباس با کیفیت مناسب خریداری کرد و به ‌این ‌ترتیب می‌توان ظاهر خود را آراسته‌تر نمود.

2- به نحوه ایستادن خود توجه کنید.

اگر شما با بی حالی، سستی و شانه‌های افتاده صحبت می‌کنید، هنگامی‌ که علاقه‌ایی ندارید نسبت به کاری که دارید انجام می‌دهید و به خودتان عشق نمی‌ورزید بدین معناست که شما اعتماد به ‌نفس کافی ندارید. در هنگام صحبت کردن صاف  بایستید، سرتان را بالا بگیرید و تماس چشمی داشته باشید. با این روش هم احساس مثبتی در دیگران نسبت به خود ایجاد می‌کنید و هم احساس قدرت بیشتری نیز می‌کنید.

3- در ردیف و صف جلو قرار بگیرید.

برای افزایش اعتماد به نفس خود در ردیف جلو بنشینید. بیشتر افراد در مدرسه، اداره و جلسات ترجیح می‌ دهند در  ردیف عقب قرار گیرند، چرا که از مورد  توجه  قرار گرفتن  می ترسند و در واقع می‌توان گفت اعتماد به ‌نفس کافی  ندارند.  برای  این  کار  در  ردیف  جلو بنشینید و بر ترس خود غلبه کنید. کسانی که سریع راه می‌روند از اعتماد به  ‌نفس  بالایی برخوردارند. حتی  اگر  وقت  زیادی دارید و عجله ندارید با انرژی و با سرعت حرکت کنید این باعث می‌شود مهم به نظر برسید.

4- با صدای بلند صحبت کنید.

 اگر از صحبت کردن با صدای بلند در جمع وحشت دارید تمرین را شروع کنید و تلاش کنید حداقل یک‌بار در گروه با صدای رسا صحبت کنید؛ این کار باعث افزایش اعتماد به  نفس در خود شده و در جمع دوستانتان محبوب‌تر شوید.

برای افزایش اعتماد به نفس خود سخنران خود باشید.

5- سخنران خود باشید.

تمام اهداف و  آرزوهایتان را به مدت  ۳۰  تا ۶۰  ثانیه بر روی  کاغذ بنویسید و در جلوی آینه با صدای بلند مانند یک سخنران بازگو کنید، شما حتی می‌توانید در ذهن خود نیز آن را مرور کنید. این کار ممکن است قدری خنده‌دار به نظر برسد اما معجزه‌ای در بالا بردن اعتماد به ‌نفس شما ایجاد کرده‌.

 6- سپاسگذار باشید. 

یکی از روش های دیگر و بسیار موثر در افزایش اعتماد به نفس سپاسگزاری از خود است. لیستی از تمام موفقیت‌های گذشته حرکت‌های مثبت و چیزهایی که دارید تهیه کنید و هرروز زمانی را به قدردانی و سپاسگزاری اختصاص دهید.

برای افزایش اعتماد به نفس خود، غیبت نکنید!

7- از دیگران تعریف کنید.

در پایان، یادمان باشد که خوبی باید در دیدگاه ما باشد پس برای افزایش اعتماد به ما و  در  نتیجه  افزایش  اعتماد  به نفس خودمان می بایست نکات مثبت افرادی را که با آنها هستیم را ببینیم و مثبت نگر باشیم چرا که وقتی ما نسبت به خود احساس  منفی داریم به غیبت دیگران و توهین کردن به آن‌ها می‌پردازیم. بنابراین باید یاد بگیریم از دیگران تعریف و تمجید کرده و از شایعه‌ پراکنی در مورد دیگران خودداری کنید. با یافتن بهترین چیزها در دیگران بهترین‌ها را در خود می‌یابید.


 

۱- خودتان را در شرایط سخت قرار دهید

تنها راه افزایش اعتمادبه‌نفس هنگام فروختن محصولات این است که این کار را با خودتان تمرین کنید. منظور از تمرین کردن این نیست که به کلاس‌های مخصوص بروید یا برای خودتان مربی بگیرید. هرچند این روش‌ها نیز خوب و مفید هستند؛ اما منظور این است که خودتان را در شرایط واقعا سخت قرار دهید و سعی کنید که محصولات خود را به فروش برسانید. شما با تمرین کردن در چنین شرایطی متوجه می‌شوید که توانسته‌اید در سخت‌ترین شرایط، کار خود را به‌خوبی انجام دهید. زمانی که مشاهده کنید فروش محصولاتتان بالا رفته است، همین موضوع به شما اعتمادبه‌نفس کافی برای ادامه‌ی مسیر خواهد داد.

فرآیند فروش کار بسیار سختی است. بسیاری از مشتری‌ها برای خرید یک محصول سریع بله نمی‌گویند و نیاز به شنیدن توضیحات بیشتری دارند. کارشناسان فروشی که اعتمادبه‌نفس زیادی ندارند، با شنیدن اولین واکنش منفی مشتری‌ها عقب می‌کشند و سعی می‌کنند که خودشان را وارد شرایط سخت‌تری نکنند؛ درصورتی‌که انجام چنین کاری اشتباه است.

۲- احساسات را کنار بگذارید

یکی دیگر از راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس در فروش محصولات این است که یاد بگیرید احساسات خود را از فرآیند فروش کنار بگذارید. گاهی‌ اوقات متخصصان فروش در حین فروختن محصولات، دائما با خود فکر می‌کنند که اگر نتوانم این محصول را به فروش برسانم یعنی توانایی لازم در انجام کارم را ندارم. کمی استرس داشتن در چنین شرایطی طبیعی است؛ اما داشتن این طرز تفکر کمی زیاده‌روی است.

علاوه بر این شما نباید هیچ قضاوتی در مورد خودتان داشته باشید. اینکه یک نفر به محصولات یا خدمات شما احتیاجی نداشته باشد، نشان‌دهنده‌ی این نیست که شما در کار خودتان ناوارد هستید. فروش فقط تبادل عادلانه‌ی ارزش‌ها است. درواقع در فرآیند فروش شما برای حل مشکل دیگران راه‌حل مناسبی ارائه می‌دهید و با توجه به ارزشی که راه‌حلتان برای دیگران دارد، از آن‌ها پول دریافت می‌کنید. زمانی که با مفهوم فروش محصولات آشنا شوید می‌توانید به‌راحتی احساسات خود را کنار بگذارید.

 

۳- ثابت کنید که محصول یا خدماتتان باارزش است

آخرین مرحله برای افزایش اعتمادبه‌نفس در فروش محصولات این است که ثابت کنید خدماتتان برای دیگران ارزشمند است. این کار می‌تواند با توصیف یک مشتری قدیمی از محصولات شما یا با نقدهای خوبی باشد که از طرف دیگران دریافت می‌کنید. اگر هیچ‌کدام از این موارد را در اختیار ندارید، هیچ جای نگرانی نیست؛ شما می‌توانید با دیگران صحبت کنید و برای پیشنهاداتی که می‌دهید از آن‌ها بازخورد بگیرید. اگر کار خودتان را به‌درستی انجام دهید، احتمالا بازخوردهای خوبی در مورد خدماتی که ارائه می‌دهید خواهید گرفت. بازخوردهای خوب اعتمادبه‌نفس بالایی در مورد فروش محصولات به شما خواهند داد. صاحبان کسب‌و‌کار به دلیل نزدیک بودن به شرایط معمولا فراموش می‌کنند چه خدمات باارزشی به دیگران عرضه می‌کنند. به همین دلیل خیلی خوب است که هرازگاهی از طریق مرور کردن بازخوردها این موضوع را به خودشان یادآوری کنند.

کلام آخر

می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که انجام هیچ کاری مستقیما اعتمادبه‌نفس شما را یک‌شبه بالا نخواهد برد. اگر واقعا می‌خواهید اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید، باید مراحل گفته‌شده در این مقاله را انجام دهید. هرچقدر بیشتر وارد عمل شوید، احساس ترس کمتری خواهید داشت و درنتیجه به فروش بالاتری خواهید رسید.

 

 

.

0 دیدگاه ارسال شده است

.