محسن
محسن همایونی

طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و راه اندازی سازمان‌ یا واحد فروش مشاور، مدرس و توسعه دهنده کسب و کار مشاور و مدرس فروش و بازاریابی دارای مدرک MBA (فوق لیسانس اجرایی) در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارای مدرک DBA (دکترای اجرایی) در زمینه مدیریت، توسعه و بهبود کسب و کار عضو رسمی انجمن راهبردی ایران عضو رسمی باشگاه مدیران ایران عضو رسمی کمیسیون بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان
همین حالا با من تماس بگیرید.

ورود | ثبت نام
صفحه اصلی | مقاله ها | مطالب | راه و روشهایی برای مذاکره موثر
.

مطالب

راه و روشهایی برای مذاکره موثر

راه و روشهایی برای مذاکره موثر

توسط محسن همایونی

راه و روشهایی برای مذاکره موثر
یکی از موارد مهمی که در این سایت بدان اشاره خواهیم کرد تکنیک ها و راه و روشهایی برای مذاکره موثر است.

بدون تردید میتوان گفت بخش قابل توجهی از موفقیت در زندگی شما بستگی به مهارت مذاکره کردنتان دارد. پس اگر به دنبال موفقیت هستید باید مهارتهای مذاکره کردن را در خود تقویت کنید. خوشبختانه مهارت مذاکره کردن میتواند با تمرین و یادگیری تکنیک ها و نکات مربوط به مذاکره افزایش یابد. در این مقاله سه روش از بهترین تکنیک های مذاکره کردن برای شما ارئه شده است. این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی مذاکره کنندگان حرفه ای این مهارت را با تمرین، تجربه و آموزش به دست آورده اند و شما نیز میتوانید تبدیل به یک مذاکره کننده قوی بشوید. آموزشهایی که برای افزایش توانایی مذاکره کردن وجود دارد، بسیار گسترده است. در اینجا قصد داریم شما را با تعدادی از این تکنیکها و نکات آشنا کنیم.

اهمیت یادگیری تکنیکهای مذاکره کردن
تکنیک های مذاکره نکته مهمی است که همه مذاکره کنندگان خوب آن را کسب کرده اند. من هرگز در عمرم یک مذاکره کننده مادر زاد ندیده ام. مذاکره خوب با تمرین و کسب مهارت بدست می آید نه به دلیل داشتن ژن های مرغوب. هر شخصی با تمرین هدفمند به هر آنچه که میخواهد میتواند دست پیدا کند. در واقع این تنها راه برای تبدیل شما به یک مذاکره کننده خوب و حرفه ای است. در مراحل اول برای کسب مهارت مذاکره، متوجه خواهید شد که تجربه مهمترین عاملی است که میتواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه مذاکره داشته باشد. برای اینکه بتوانید از تجربه به عنوان یک ابزار در مذاکره استفاده کنید، سه روش از بهترین تکنیک های مذاکره را به خاطر بسپارید.   I-C-E


Immediat 
نتیجه حاصل از هر مذاکره را باید سریع ثبت و بررسی کنید.(ترجیحا ظرف مدت یک ساعت). اگر بتوانید از شخصی که در این زمینه مهارت دارد استفاده کنید، نتایج بهتری میگیرید. شخصی که با فاصله کمی بعد از اتمام مذاکره نکات منفی و مثبت در مذاکره شما را ثبت کند و تمامی نکات منفی و مثبت را با دلایل آنها به طور واضح برای شما توضیح دهد. اگر به چنین شخصی دسترسی ندارید شما خودتان میتوانید نکات مثبت و منفی مذاکره خود را بعد از اتمام آن مورد بررسی قرار دهید. ثبت نتایج حاصل به شما این فرصت را می دهد که بدون فراموش کردن نکات بتوانید در مورد آنها فکر کنید و به دنبال دلایلی برای آنها باشید.


Clear 


نتیجه باید به طور واضح و روشن توضیح داده شود سپس در مورد آن بحث کنید تا از موضوع برداشت اشتباه نشود. نتایجی که بعد از مذاکره شما ثبت شده اند در مرحله بعدی باید به طور واضح و مشخص توضیح داده شوند. وجود ابهام در توضیحات میتواند شما را به یک مسیر اشتباه وارد کند. هدف از ثبت و بررسی نتایج مذاکرات این است که شما تجربه خود را در این زمینه افزایش دهید و بتوانید در مذاکرات بعدی از این تجربه استفاده کنید. همانطور که گفته شد تجربه نقشی اساسی در افزایش مهارتهای مذاکره کردن شما دارد. به همین دلیل نتایج مذاکره شما باید به طور کامل و واضح توضیح داده شود تا شما بتوانید در آینده از این توضیحات استفاده کنید.


Effective
 با استفاده از روشهای مختلف، از تجربیات قبلی در هرچه بهتر شدن مذاکره استفاده کنید. در مرحله نهایی تکنیکهایI-C-E زمان آن فرا رسیده است که شما از نتایج مراحل قبلی استفاده کنید. در مراحل قبلی شما نتایج حاصل از مذاکره خود را ثبت کرده و توضیحات واضحی برای آنها پیدا کردید. حال زمان آن فرا رسیده است که از تجربه ارزشمندی که در مراحل قبلی به دست اورده اید برای افزایش مهارتهای مذاکره کردن خود استفاده کنید. تجربه به دفعات ثابت کرده است که تکرار این روند به طرز قابل ملاحظه ای میتواند باعث افزایش مهارتهای مذاکره کردن در شما شود. هدف تکنیکهای I-C-Eدر نهایت این است که شما از مذاکرات خود تجارب ارزشمندی را به دست بیاورید و در مذاکرات بعدی نقاط قوت خود را بشناسید و بر روی بر طرف کردن نقاط ضعف خود نیز کار کنید. با استفاده از این تکنیکها شما قادر خواهید بود که از هر مذاکره تجارب با ارزشی را به دست بیاورید که در آینده به شما کمک زیادی خواهند کرد. استفاده از تجربه باعث میشود شما هنر مذاکرهکردن را به دست باورید.


تمرین، تمرین، تمرین


حسن تکنیک های مذاکره در این است که میتوان آن را با تمرین تقویت کرد. یک روش بسیار مهم این است که هنگام تمرین در این زمینه شخصی حضور داشته باشد و نکات مثبت و منفی مذاکره را ثبت و برای شما شرح دهد. تکنیک های مذاکره ذکر شده در هر مقاله، فیلم آموزشی و… را تمرین کنید و در صورت امکان،نتایج فوری و روشن را با خود مرور کنید تا بیشتر موفق شوید. مذاکره را با خود تمرین کرده و خود را بیازمایید.

یادتان باشد تمرین انسان را کامل میکند.

هرچه زمان و تلاش بیشتری را در زمینه تمرینات گوناگون صرف کنید به نتیجه بهتری خواهید رسید . به خاطر داشته باشید که توانایی شما در به نتیجه رساندن مذاکره های مهمی که در زندگی خواهید داشت ربطی به ساختار ژنتیکی ندارد. فقط یک عامل بر توانایی تاثیر گذار است و آن هم میزان انگیزه تان برای پیشرفت کردن است.


گوش دادن فعال


گوش دادن فعال یکی عوامل موفقیت مذاکره کنندگان موفق است. زمانی که شما از این مهارت استفاده کنید به طرف دیگر مذاکره میفهمانید که برای او اهمیت قائل هستید و به خواسته هایش توجه میکنید. گوشی دادن فعال میتواند باعث ایجاد جوی صمیمی در مذاکره شود و طرف مقابل را برای قبول خواسته های شما آماده کند. گوش دادن فعال از جمله مهارتهایی است که میتوانید آن را با تمرین کردن به دست آورید. گوش دادن فعال به این معنا است که شما به صورت فعالانه درگیر گوش دادن و فهم پیامی باشید که مخاطب برای شما ارسال میکند. در این نوع از گوش دادن تمام حواس به شنیده ها متمرکز میشود و به صحبتهای طرف دیگر توجه کاملی معطوف خواهد شد. برای افزایش مهارت گوش دادن فعال خود میتوانید تمرینات زیر را انجام دهید.


لبخند بزنید
میتوانید تمرین کنید که در طول مذاکره و در زمان صحبت کردن طرف مقابل برای تایید صحبت های طرف دیگر و برای آنکه به او بفهمانید تمام توجه شما معطوف صحبتهای او است از لبخندهای کوتاه استفاده کنید. البته مراقب باشید استفاده از لبخند در جاهای نا مناسب میتواند نتایج عکس به همراه داشته باشد.


حالات بدن
کسی که با دقت گوش میدهد معمولاً در روبروی طرف مقابل قرار میگیرد شما میتوانید با تمرین کردن باعث بهبود حالات بدن خود برای نشان دادن این موضوع شوید که به طرف مقابل به خوبی گوش می دهید. وضعیت مستقیم قرار گرفتن سر یا قرار دادن دست به زیر چانه نیز میتواند به طرف مقابل بگوید که صحبت های او برای شما دارای اهمیت زیادی است.


تماس چشمی


معمولا با برقراری تماس چشمی گوینده برای ادامه صحبت خود ترغیب می شود. شما می توانید با تمرین کردن به بهترین شکل از تماس چشمی در مذاکرات استفاده کنید. شما میتوانید با تماس چشمی به طرف مقابل بگویید که شنونده خوبی هستید و صحبتهای طرف دیگر برای شما بسیار جالب است.

تکنیکها و مهارتهای مذاکره کردن بسیار زیاد هستند اما همانطور که گفته شد و مثالی هم برای آن ارائه شد خوشبختانه میتوان این موارد را با تمرین کردن در خود تقویت کرد.

مذاکره

 

بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت

 

برد – برد یک ویژگی  مذاکره قدرتمند است، به ویژه هنگامی که هیچ یک از گزینه های  معامله قابل قبول نیست. اولا همه باید بدانند که ما در جهان پر از قدرت نامتقارن زندگی می کنیم. .هنگامی که شما قدرت زیادی ندارید، باید از استراتژی برد- برد استفاده کنید تا افراد را به انجام کارهایی که به شما کمک میکند، مجبور کنید. هنگامی که شما به قدر کافی قدرتمند هستید لازم نیست که برای پیروزی برنده شوید. بنابراین وقتی ما قدرت کمتری داریم، می توانیم خودمان را مجبور کنیم که با فردی با قدرت زیاد صحبت کنیم که البته باید تفکر کرد که چگونه می توان به پیروزی دست یافت و ناخوشایند را تحمل کرد یا انتخاب های شجاعانه انجام داد. به عبارت دیگر یک مذاکره هوشمند داشته باشیم.
بهتر است محل مذاكره را کنترل كنید


این بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت است 3

 

مذاکره در یک اتاق معمولی به دور از یک محلی که در آن نشان از موفقیت و قدرت نفوذ طرف مقابل است. اگر شما در یک محیط اداری مذاکره کنید، آن را در اتاق کنفرانس انجام دهید. اگر در حال مذاکره برای کسب و کار به کسب و کار هستید، در دفاتر خود ملاقات کنید، یا یک نقطه خنثی مانند یک رستوران را انتخاب کنید. بعضی از بهترین مذاکرات میتواند در پیاده روی های طولانی باشد.

دلایل بسیار خاصی وجود دارد که مذاکرات پیاده روی خوب انجام می شود. اولا، شما به چشم کسی که میخواهید به توافق برسید، نگاه نمیکنید. این باعث می شود که اگر اختلاف نظری وجو دارد  در چهره دیده نشود و این به شما کمک می کند اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. دوم، پس از حدود هفت دقیقه، قدم زدن در یک کانال هماهنگ، موجب همگام سازی امواج مغزی می شود. این باعث ترویج همدلی و درک متقابل می شود.

 

چرا شما مجذوب فرد قدرتمند شوید؟
بهتر است از یک معامله بد دوری کنید. وقتی فرد  قدرتمند نمیخواهد کاری را انجام دهد میخواهد که بهترین راهکار را برای شما به وجود آورد. رهبران کم قدرت که کنترل چرا  گفتن را از دست می دهند، تقریبا تمام تغییرات اجتماعی را به وجود می آورند.تصویری از پیامد های ناشی از تصمیم درست، در اعصاب بینایی سران رهبران قدرتمند شما برجسته خواهد شد زیرا  مغز ما تحت تأثیر سیستم عصبی چشم ما قرار می گیرد.

 تحقیقات اخیر تایید می کند که اگر شما از اصطلاحات متقاعد کننده استفاده کنید، احتمال بیشتری دارد که در مذاکره با افراد قدرتمند راه خود را پیدا کنید. این به این معنی است که شما قبل از تقاضا برای آنچه که دریافت می کنید، به شخص قدرتمند بگویید چه چیزی را اول دریافت می کنید. این بسیار ساده است و اکنون می توانید آن را امتحان کنید. روانشناسان معتقدند اعلام کردن آنچه که می خواهید در اول مذاکره باعث می شود طرف مقابل دفاعی ونرم تر شود.

 

زمان
تعیین زمان روز مذاكره را بر عهده بگیرید. اگر مشکل پیچیده  در مذاکره دارید که نیاز به حل بسیاری از مشکلات برای مثال ریسک پذیری یا مشورت کردن از  دیگران دارد، جلسات مذاکرات را در اواسط صبح برنامه ریزی کنید. در حالت ایده آل زمانی بین 9 صبح تا 11 صبح است زمانیکه ما پرانرژی هستیم. محققان معتقدند که افراد خسته و گرسنه نمی خواهند شرایط فعلی را تغییر دهند.

تهدید
که هنگامی که شما در مذاکره با تهدید مواجه می شوید، انتخابهای مختلفی دارید. شما می توانید در مذاکره بمانید، می توانید تهدید  را بازگردانید، یا می توانید که میدان مذاکره را ترک کنید.

متاسفانه در مذاکره با یک قلدر رفتار بد بیشتر از آنچه انتظار داشته باشید اتفاق می افتد، مخصوصا زمانی که به مذاکره می رسد. اما در حالی که شما نمی توانید اعمال دیگران را کنترل کنید، می توانید پاسخ خود را کنترل کنید.

هر کسی، حتی یک کودک، می تواند در هنگام تلاش برای رسیدن به هدف  خود، از شرم و تهدید استفاده کند. بنابراین گفتگو همراه  با تکامل و ادب  نه تنها شما را از بین می برد، بلکه می تواند به شما در موفقیت مذاکرات کمک کند.

 

تعریف قلدر و مذاکره


این بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت است 4

 

یکی از تعاریف “قلدر” در فرهنگ لغت عبارت است از: “یک فرد پرخاشگر که نسبت به دیگران بی رحم است”. وتعریف برای کلمه “مذاکره” شامل موارد زیر است: ” ترتیب دادن یا ایجاد کنفرانس، برای بحث و مصالحه. “

 

مذاکره
از آنجایی که هسته مذاکره سازش است و از اغلب آخرین چیزی است که مالباخته آماده انجام آن است.

برخی از روش های اساسی برای بهبود مهارت های مذاکره را که می تواند توانایی شما را برای دستیابی به سازش با یک مذاکر کننده قلدر افزایش دهد. این نکات عبارتند از:

شکستن یخ قبل از شروع پروسه مذاکرات با صحبت کردن کوچککه یک فضای مثبت و آرامتر را ایجاد می کند.
با استفاده از اظهارات “من”که کمک می کند تا احساس دفاعی کمتر شود.
صادقانه و مستقیم ،بنابراین اعتبار خود را پایین نمی آورید.
نمایش قدردانی که کمک می کند تا طرف مقابل برای سازش بیشتر پذیرا باشد.
درک موضوع (ها) که به شما کمک می کند متمرکز شوید.
این نکات مذاکره را هرچه بیشتر تسهیل می کنند زیرا به شما کمک می کند که آرام و مثبت باقی بمانید.

مذاکره کننده قلدر، به جای مهارت های مذاکره مشروع، از تاکتیک های تهاجمی مانند احساسات و خشم استفاده می کند.اما در مقابل  برای رسیدن به تدابیر تهاجمی، بهتر است آنها را در عمل خود به دست آورید به این دلیل که وقتی “او” گرفتار می شود، عقب نشینی میکند.

 

مواجه با فرد زورگو در محیط کار

 


هنگامی که شخص قلدر کسی است که شما باید با او در یک محیط، کار کنید که می تواند موفقیت شما را تحت تاثیر قرار دهد. خودتان را قبل از هر اقدام دیگری کنترل کنید. از لحظه ای که متوجه شدید خودتان را نمی توانید کنترل ، پنج نفس آهسته و کامل بکشید. کاهش تنفس و ضربان قلب به شما آرامش خواهد داد.هنگامی که یک قلدر با شما صحبت می کند ازعصبانیت دندان هایتان می شکند،  بگذارید تا از فضای شما بیرون بیایید، و احساس  بد شما کم شود.

 

اشتباهات در مذاکره


این بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت است 2

 

بزرگترین اشتباه هر مذاکره کننده این است که با ارائه امتیازات، به حرکت های تهاجمی واکنش نشان دهد. به تاکتیک های متضاد و درخواست های منطقی پاسخ دهید بهترین محافظت شما شناسایی تاکتیک هایی است که او استفاده می کند. دادن پاداش و شانس بیشتر به اوست با این کار شما باعث می شوید که فرد قلدر بیشتر بر این قدرت خود تکیه کند. تاکتیک های قلدر را تشخیص دهید قبل از اینکه یک مذاکره در زمین انجام دهید. حالات مذاکره با یک قلدر را برنامه ریزی کنید تا احساس آمادگی برای مقابله با این وضعیت را داشته باشید.

 

پاسخ به تهدید، توهین و فریاد
اگر بخواهید هر زمانی که تحت فشار قرار می گیرید، آمادگی خود را به عقب برگردانید بازنده هستید. اگر فکر می کنید  شروع گفتگو منجر به عقب نشینی خارج از کنترل شود، از  بیانیه استفاده کنید.

 راز موفقیت مذاکره
راز مذاکره موفقیت آمیز امتناع از پایان دادن به مذاکره است تا زمانی که معامله انجام شود حتی زمانی که مذاکره  باعث آزار  طرفین است بخصوص اگر همه چیز تحت کنترل شما هست. تلاش کنید تا اهرم قدرت را به دست آورید ، یک متفکر هنگامی که با کسی روبرو می شود که توانایی آن را ضعیف تر از خود می داند احساس قدرت می کند. برای جابجایی چشم انداز قدرت، خود را با آنهایی که می توانند قدرت بیشتری را درک کنند، همسو  کنید.

درک دیدگاه های قلدر


این بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت است 5

 

همیشه شما زمانی که نیازهای طرف مقابل را درک می کنید اقدام به مذاکره کنید.با متوجه شدن نیازهای مذاکره کننده، شما می توانید بینش هایی را در مورد آنچه که در مورد نیازهای خود می خواهید انجام دهید، درک کنید.

 

رعب و وحشت قلدر را مشاهده کنید
 توجه داشته باشید که چه چیزی باعث می شود که یک قلدر از تاکتیک های قلدری استفاده می کند. همچنین به زمانی که چنین تاکتیک ها استفاده می شود توجه داشته باشید.از خود بپرسید آیا او خلق و خوی خاصی را بیان می کند که به من نگاه می کند، به من ارزش بیشتر و به رسمیت شناختن می دهد؟ اگر چنین و مناسب است، با او تعامل کنید و توجه کنید که چگونه او پاسخ می دهد. بینش هایی که از این مشاهدات به دست می آید، اطلاعات لازم را نسبت به بهترین زمان ها و راه های مذاکره با او به شما می دهد.

تماشا کردن تاکتیک هایی که یک قلدر مورد استفاده قرار می دهد تا باعث تهدید شود. وقتی یک قلدر تلاش می کند تا شما را بترساند، ببینید آیا او از سناریوی پلیس خوب ، پلیس بد استفاده می کند یا آیا تاکتیکی دیگری وجود دارد که او بکار گیرد (ی من فقط به شما فشار می آورم تا ببینم که شما تا چه مقدار به من اجازه می دهد که پیش بروم )؟ ببینید آیا او تاکتیک های قلدری  را مخلوط می کند؟ اگر چنین است، توجه داشته باشید که همه این اطلاعات بینش لازم را برای مبارزه با او به شما می دهد.

 

به دنبال راههای مقابله
 هنگامی که شما اطلاعات لازم را در مورد اینکه چرا یک قلدر تلاش می کند تا شما را بترساند و به مرور زمان نتیجه تلاش هایش را برآورده کند، می توانید موقعیت خودتان را برای برخورد با او با استفاده از پتانسیل یورش بهبود دهید.

از ديدگاه قلدري در مورد تصور تان در مورد تهاجم، از خودسؤال کنيد. با انجام این کار، شما ممکن است او را تشخیص دهید که چگونه خود را طراحی می کند. اگر تصادفا باشد ممکن است شخصیت اش تغییر کند. این به نفع هر دو شما خواهد بود زیرا مذاکرات باید ساده تر شود.در هر گونه مذاکره، باید سبک شخصیت و نوع شخص مذاکر کننده را بدانید.

به خاطر داشته باشید که افرادی که دارای شخصیت های قلدری هستند احتمالا دارای نقاط کور بسیار بیشتر از شما هستند. به طور معمول، کسانی که با “قلدری” سبک دارند، خود را با همکارانی محاصره می کنند که حقایق کامل را به آنها نمی دهد. این شما را در یک مزیت قرار می دهد اما مهم است که راهبردهای برنده شدن را پیش از زمان اجرا کنید.

هنگامی که یک قلدر به شما حمله می کند، دیگران از شما انتظار دارند که شما یکی از دو راه را انتخاب کنید: ترک محل یا ضربه زدن اما نه در عوض مهربان باشید. شما مجبور نیستید که آنها را دوست داشته باشید اما شما نباید اجازه دهید آنها فکر کنند شما آنها را دوست ندارید.

 

قدرت خود را نشان دهید


مذاکره

از ضعف ارتباط بپرهیزید. شما مجبور نیستید فریاد بزنید، شما مجبور نیستید جنگجو باشید، اما شما باید خودرا قوی کنید. برای انجام این کار، نشان دادن نکات کمی از اعتماد به نفس و قدرت شما است. در یک راه حرفه ای، شخص قلدر را در یک نقطه متوقف کنید، با او مخالف باشید یا از یک سوال برای هدایت گفتگو استفاده کنید. به عنوان مثال، بگویید، “اجازه دهید یک روش کمی متفاوت برای این کار داشته باشیم.

قدرت درونی خود را احساس کنید هر کس دارای قدرت درونی برای ارائه دادن است؛ مشکل مذاکره با قلدر ها  این است که بسیاری از قلدرها سعی می کنند شما را حساس کنند که این قدرت را از دست دهید مراقب باشید آنها عمدا تلاش  میکنند که شما را محکوم کنند و به شما احساس ضعف دهند.

گاهی اوقات ما فکر می کنیم که آنها می توانند همه چیزهایی را که ما داریم از ما دور می کنند.باور کنید که شما قوی تر از آنها هستید زیرا درون شما قوی تر از آنها است و قوی تر از آنها همیشه وجود خواهد داشت.

به یاد داشته باشید موافقت با آنها چه در مورد شما و چه در شخص دیگری  فقط مشکل را تشدید می کند.

 

 قلدرها معمولا خیلی هوشمند نیستند


این بهترین تکنیک برای مذاکره با قلدرها و افراد سرسخت است 7

 بنابراین شما می توانید از این مورد به نفع خود استفاده کنید. در اینجا چند ایده وجود دارد:

در همه چیزی که آنها می گویند خنده ، و بدتر از  همه توهین وجود دارد.رفتن به یک مذاکره با کسی که دارای قدرت بیشتری از شماست، می تواند یک چشم انداز دلخراش باشد. ، رویکرد شما به مذاکره می تواند به طور چشمگیری روی شانس موفقیت شما تأثیر بگذارد.قدرت و نفوذ شما از خصوصیات منحصر به فردی است که شما به مذاکره می آورید.

درک اهداف خود
لیستی از آنچه که از مذاکره می خواهید، و قصد دارید بگویید را آماده کنید. این تمرین به شما کمک خواهد کرد تعیین کنید که چه چیزی شما را هدفتان نزدیک می کند، به طوری که استراتژی خود را در شرایط قابل قبول ایجاد کنید. مهمترین چیز این است که آماده باشیم.

  گوش کن و سوال بپرس
دو استراتژی قدرتمندی که می توانید از آن استفاده کنید، شنیدن خوب که اعتماد را ایجاد می کند و سوالاتی را مطرح می کند که طرف دیگر را برای دفاع از موقعیت خود تشویق می کند واگر آنها نمی توانند از آن دفاع کنند، شما کمی قدرت را تغییر داده اید.

 

نتیجه گیری
در نهایت، مایل باشید که در مذاکره بیش از حد معمول مصالحه کنید. سازش عضله اصلی همه مذاکرات است.

از همه چیز مهم تر، به یاد داشته باشید که او قدرت بیشتری نسبت به شما دارد. مهم نیست که مذاکره کننده قلدر رفتار شما را چگونه برداشت میکند، اما می توانید پاسخ های خود را کنترل کنید – و در نهایت تصمیم شما این است که آیا با قلدر کار کنید یا خیر

.

0 دیدگاه ارسال شده است

.